+420 235 301 321
   +420 720 948 813
PAWLICA E-SHOP
  • Čeština214
  • Angličtina545
  • Slovak

Techagro 2014 plné novinek

Nová sila jsou pevnější a pojmou více

Novou řadu vysokokapacitních sil Brock představila na letošním Techagru v Brně společnost Pawlica s. r. o. , jež je dlouholetým dodavatelem technologií pro posklizňovou úpravu zrnin. Firma má na kontě širokou řadu projektů v České republice a nyní se zaměřuje více na export. Kromě Slovenska a Polska zahajuje aktivity také ve Slovinsku, Chorvatsku a Srbsku.

Firma Pawlica s. r. o. je v České republice dodavatelem technologických celků pro sušení, čištění a skladování zrnin a dalších komodit. Specializuje se na kompletní návrhy posklizňových linek a skladových areálů zrnin, nejen nových staveb, ale také rekonstrukcí. Filozofií firmy je vytvoření a udržování nadstandardních vztahů s ověřenými zahraničními partnery, dodávajícími produkty nevyšší kvality. Kromě amerického výrobce špičkových sil BROCK a polský BIN zastupuje německého výrobce stacionárních, mobilních a pásových sušiček STELA, precizních předčističek a čističek GEBR.RUBERG, skandinávské výrobce dopravníků SKANDIA a JE-MA, a dále amerického výrobce dopravních systémů HUTCHINSON. V neposlední řadě nabízí laboratorního vybavení německé značky PFEUFFER. Za dobu svého patnáctiletého působení firma v České republice nainstalovala 246 sušáren a postavila sila v objemu 600.000 tun.

Nová konstrukce sil

K uskladnění rostlinných komodit používá firma Pawlica s. r. o. ve svých projektech pozinkovaná provzdušňovaná sila, která splňují všechny požadavky moderního skladování obilí a zrnin. Společnost zastupuje amerického výrobce obilních sil  BROCK, který se ve svém oboru pohybuje již 75 let. Druhým je polská exportní firma BIN, která díky vysoké kvalitě a nižší ceně svoje produkty úspěšně exportuje do západních zemí Evropské unie.

Polská pozinkovaná sila na obilí jsou tvořena z rovných plechů a proto se jejich velikost volí do 1.500 t v jedné buňce. Americká sila  BROCK jsou z vlnitého pozinkovaného plechu a jejich pevnost a pružnost umožňuje stavby obrovských jednotek o objemech několik desítek tisíc tun. Největší kapacitu nabízí nová řada sil od firmy BROCK s názvem Everest „Sila Everest mají nová konstrukční řešení, která se odrážejí ve větším zpevnění. To umožňuje stavět zásobníky až do výšky 32,5 m,“ informuje jednatel společnosti Ing. Petr Pawlica s tím, že novou konstrukci má také střecha, která nyní snese zatížení na špici až 59 t. Jak dodává, dosud největší silo BROCK bylo postaveno v USA ve státě Illionis nedaleko Chicaga. Má průměr 47,6 m a dá se v něm uskladnit 43 tis. tun obilí.

Více o produktu obilní sila BROCK EVEREST

Kvalitní čištění

Důležitou součástí posklizňové úpravy zrna je čištění. V tomto směru se Pawlica s. r. o. opírá o čističky a předčističky německých výrobců Schmidt-Seeger a Gebr.RUBERG, kteří mají v oboru dlouholetou tradici. „Výrobky Schmidt-Seeger a Gebr.RUBERG mají širokou škálu výkonů a vyznačují se vysokou kvalitou čištění, perfektní funkcí sít s krouživým pohybem a spolehlivým výkonem i do nejtěžších zemědělských provozů. Robustní konstrukce a vysoká spolehlivost předurčuje tyto stroje k dlouhé životnosti,“ informuje Ing. Pawlica

Více o produktu čističky obilí GEBR. RUBERG

Šetrné sušení

Vysoké nároky jsou v posklizňových linkách kladeny také na sušičky. Sušení by mělo být co nejšetrnější k zrnu, nemělo by při něm docházet k mechanickému poškození obilky ani snížení její klíčivosti. Úprava zrna sušením je zároveň nejdokonalejší konzervační metodou, která je nezbytná v případě kukuřice, slunečnice a řepky.

Firma Pawlica nabízí sušárny německé značky Stela. Ty jsou vyráběny z tvrzeného hliníku, který má absolutní odolnost vůči korozi. Jejich výkon se pohybuje od 5 do 250 t/hod. Sestava Stely je vždy volitelná, přičemž zákazníkovi se nabízejí tři možnosti ohřívače, vzduchotechniky, rekuperace tepla, omezení prašnosti, hlučnosti  a automatické regulace vlhkosti.

Kromě tradičních stacionárních a mobilních sušáren nabízí Pawlica i pásové sušárny Stela, které jsou určeny speciálně pro využití tepla z kogeneračních jednotek u bioplynových stanic. Díky své konstrukci umožňují sušit i ty nejnáročnější produkty, tedy nejen zrniny, ale třeba i piliny, štěpku, separovaný digestát, řepné řízky, drcené odpady včetně plastů.

Více o produktu sušičky na obilí a kukuřici, sušičky průmyslové.

Výhodné spojení technologií

Společnost Pawlica s. r. o. má na svém kontě řadu projektů, v nichž posklizňové linky využívají k sušení odpadní teplo z bioplynové stanice. Toto řešení, jež se v posledních letech stalo trendem, neboť umožňuje zemědělským podnikům uspořit hodně peněz. Odpadní teplo z bioplynky lze využít k sušení komodit ve žních, nebo s ním v zimě vytápět provozní budovy. V součastné době u nás tuto technologii využívá zhruba desítka zemědělských podniků. Názornou ukázkou toho je například společnost Kooperace, a. s. Výčepy, která vyrábí krmné směsi pro skot a prasata. Na bioplynovou stanici o výkonu 1 MW je zde napojena sušička typu MDB-TN 1/6 S s výkonem 500 kW. Od loňské zimy je zde v provozu i výměník, který vyhřívá a zásobuje teplem také provozní budovy, dílny, garáže a kravín.

Šetrná manipulace

K přepravě komodit mezi jednotlivými částmi posklizňové linky by měly být použity co nejšetrnější dopravní technologie, aby nedocházelo k poškozování zrna. Pawlica ve svých projektech využívá dopravních technologií od firem Je-Ma a Skandia-Elevator. Od těchto dodavatelů nabízí několik typů dopravníků na obilí - redlery, korečkové elevátory, kombinované redlery elevátory, příjmové vany, šnekové dopravníky, pásové dopravníky a halové naskladňovací systémy. Dalším zajímavým způsobem dopravy je „obilní pumpa“ Hutchinson Grain Pump. Jedná se o řetězový dopravník s kruhovými unášeči obíhající v uzavřené válcované trubce. Díky uzavřenému okruhu dopravy je tento systém šetrnější než klasické redlery a elevátory, kde zrno musí projít přes několik dopravních uzlů. Výhodou zmíněné technologie je hlavně jednoduchost, variabilita a nižší pořizovací cena než u klasických dopravních cest. Výkon „obilní pumpy“ se pohybuje od 55 do 480 t/hod a její použití je možné také v halových systémech. 

Více o produktu dopravníky na obilí 

 

Firma PAWLICA na Techagru 2014
Firma PAWLICA na Techagru 2014
Firma PAWLICA na Techagru 2014
Firma PAWLICA na Techagru 2014
Firma PAWLICA na Techagru 2014